Hogyan tárold a VHS kazettáid, hogy ne romoljon a felvételek minősége?
A VHS minden túlzás nélkül forradalmasította az emberek életét. Utat nyitott az otthoni mozizás élményének, és olcsó alternatívát kínált a családi emlékek megőrzésére. Sikere az olcsóságában és a könnyű kezelhetőségében rejlett, amivel a régi, celluloidalapú filmtekercseket szélsebesen kiszorította a piacról.
Viszont nem örökéletű a VHS kazetta sem.
Ha attól a csekélységtől el is tekintünk, hogy ma már fehér hollóként kell vadászni egy-egy jó lejátszóra, a kazetták felett is eljár az idő.
Mitől mehet tönkre a videokazetta?
Közismert tény, hogy a mágnesszalag minden egyes lejátszással kopik. Éppen ezért nem volt tanácsos a családi felvételeket olyan kazettára másolni, ami előtte többször volt már használva.
A másik fontos teendő a kazettákért az, hogy megfelelő helyen tárolod. A mágnesszalag nem bírja jól az extrém hőmérséklet változásokat, így a fűtetlen padlás, vagy a kerti sufni biztosan a szalag életére fog törni. Gondolj csak bele, hogy ezekben a helyiségekben nyáron 40-50 fok is lehet, télen pedig kemény mínuszok is.
Így a szalag állandó hőstressznek van kitéve.
(Ugyanígy a tűző nap sem tesz jót neki, hiszen a műanyag tok az UV fénytől erősen öregszik)
A másik komoly ellensége a videó kazettáknak a párás levegő. A nedvességtől könnyen penészesedésnek indul a szalag, ami jelentősen rontja a rajta tárolt felvétel kép- és hangminőségét.
A penészes kazettákat szigorúan tilos lejátszani tisztítatlanul!
Lejátszás közben a szalagról lehulló penész elfertőzi a berendezést is így, a spórák a következő kazettákra tovább tudnak könnyedén terjedni.
Hogyan hosszabbíthatod meg a kazik élettartamát?
A helyes tárolás a titok nyitja.
A legjobb, ha egy légmentesen záródó dobozba teszed őket, és olyan helyre rakod őket a lakásban, ahol stabil hőmérséklet uralkodik. Pl. a szobában a szekrény aljában, vagy a gardróbban.
Így attól is meg tudod őket óvni, hogy egy óvatlan kisegér megrágja a szalagot, vagy hogy pókotthonná változzon a kazetta.
Érdemes-e megtartani a kazettákat digitalizáltatás után is?
Noha a logika azt diktálná, hogy dobd ki a kazettákat (nem számít veszélyes hulladéknak, de csak a hulladékudvarokban lehet leadni), mi mégsem javasoljuk.
Többször fordult már elő, hogy ügyfeleink újra behoztak korábban már mentett kazettákat, mert a digitális fájlt véletlenül letörölték, vagy tönkre ment a gépük, pendrive-juk és elveszett az anyag.
Ilyenkor jó, ha meg van az eredeti felvétel és újra be lehet játszani.
Persze, ha tutira akarsz menni, akkor tárold többféle adathordozón, több példányban a fontos emlékeid, így nem érhet ilyen baj.
Bővebben a VHS kazetták digitalizálásáról weboldalunkon olvashatsz!