Így védd meg az adataid a mobilodon:
A telefonod már régen kinőtte az eredeti funkcióját, és nem csak egy kapcsolattartási eszköz, hanem a legintimebb tárgyaid egyike.
Tudsz vele fizetni, tele van a személyes adataiddal, a legmélyebb gondolataiddal, az összes jelszavaddal, gyakorlatilag a teljes digitális profilod benne van.
Ha valaki megszerzi, vagy feltöri szinte bármit tehet veled. Ezért nem mindegy mennyire vagy tudatos felhasználó, hogyan óvod meg a készüléked és az adataid!
Ha még nem érzed a súlyát a dolognak, akkor szerencsés vagy, mert:
- nem éltek vissza a fotóiddal az interneten,
- nem vásároltak a bankkártyáddal a tudtod nélkül,
- nem léptek be a Facebook profilodba és nem üzengettek senkinek vagy nem posztolgattak a nevedben
- nem terhelték meg a telefon előfizudat valami lemondhatatlan napi horoszkóp szolgáltatás horror díjával
- nem lopták el a kontaktjaid adatait és nem kezdték el őket a nevedben spammelni
- nem veszítetted el a munka dokumentumaid
… és a visszaéléseknek csak a képzelet szabhat határt. Bármikor beállíthatnak hozzád a rendőrök, hogy egy bűncselekménnyel gyanúsítsanak meg az elveszett/ellopott (vagy eladott, de nem jól letörölt) mobilod miatt.
Hogyan védd meg az adataid a mobilodon?
- Csak a Play Áruházból vagy az App Store-ból tölts le app-okat!
Ez sem 100% garancia, hogy nem kapsz be egy zsaroló vagy adathalász vírust, de sokkal kisebb az esélye, mintha a netről töltenél valamit le. Ha találsz egy szimpi játékot a neten, mindenképp keress rá az app boltban, ne onnan töltsd le. Ha nincs belistázva, annak nyomós oka van!
És ha már letöltesz: vess egy pillantást az app értékeléseire is. Nem árt elolvasni másoknak mi a véleménye az adott programról.
- Használj vírusirtót!
Szintén nincs 100%-os védelem, de sokkal kisebb a kockázat, ha használsz vírusirtót. Ezt az Eszközkarbantartóban is beállíthatod, vagy az Áruházból tölthetsz le. Pl. az Avastot, vagy a Kaspersky-t. Egyes vírusirtók képesek a csaló telefonszámokat felismerni és figyelmeztetnek rá, vagy rögtön blokkolják is a hívást. Érdemes bekapcsolni, vagy a nagyon hosszú, chilei telefonszámokat fel se venni inkább.
- Jelszó és képernyőzár!
Nem a mindennapjaid megkeserítésére vannak kitalálva, hanem arra, hogy megvédjenek az illetéktelen felhasználóktól. A biometrikus azonosítók mellett (arckép, ujjlenyomat) mindig használj jelszót is. És az ne az 1234 legyen. Az nem jelszó. Legalább 6-8 számjegy legyen, ami nem a születési dátumod. Legjobb a betű-szám kombináció, ha engedi a rendszered, ha nem akkor pedig egy viszonylag nehezen kikövetkeztethető számsor legyen. A jelkódnál a tipikus beállítások az L, Z, N, S, 2, és a 7. Kerüld a használatukat és/vagy vigyél csavart a minta lerajzolásába például úgy, hogy visszafelé rajzolod.
- Ellenőrizd az applikációk jogosultságait! Havonta 1 alkalommal érdemes negyed órát rászánni, hogy a nem használt appokat letörlöd, és átnézed melyik app mihez fér hozzá. A legbecsületesebb programok is tonnaszám öntik az adatokat a big datákba, nem árt, ha tudod rólad nagyjából mit közvetít a zsebedbe épített áruló.
- Az e-mailezés íratlan szabályai! Nem csak mobilon érvényes, hanem bármely eszközön: e-mailben nem küldünk jelszavakat, belépő azonosítókat, belépő linkeket együtt. Ha muszáj elküldeni az adatokat, használj legalább két külön csatornát: pl. az azonosítót e-mailben, a jelszót SMS-ben továbbítsd.
Szintén nem érdemes össze-vissza minden linkre rákattintani, amit csak kapsz e-mailben. Viszonylag kicsi az esélye, hogy van egy nem ismert arab vagy amerikai nagybácsid, aki egy közepesen nagy sziget árát hagyta Rád örökségül…
- Az apró betűs részek! Kezeket fel, aki valaha is elolvasott egyetlen egy ÁSZF-et is mielőtt letöltött egy app-ot!? Nem szoktuk, pedig az apró betűs részben van a kutya általában elásva: vagy azzal, hogy csak egy demo/trial verziót tölthetsz le ingyenesen, vagy azzal, hogy csúsztatva indul az előfizu- legyen gyanús, ha bankkártya adatokat kér az app, vagy app-on belüli vásárlást ír az áruház-, vagy azzal hogy boldog-boldogtalannak a hirdetésével tele van, és/vagy továbbítja az adataid. Nincs olyan, hogy INGYEN. Valamivel mindig fizetsz az app használatáért, csak nehogy egy lemondhatatlan szexvideó előfizetéssel tedd mindezt!
- Netbank beállítások! Állítsd be az app-ban, vagy kérd a bankodtól, hogy minden tranzakcióról kapj értesítést, akár SMS-ben, akár a mobilbankon keresztül. Inkább költs rá néhány 100 Ft-ot havonta, mint egyszer arra eszmélj az ATM-nél, hogy elpárolgott a számládról a pénzed! Az értesítésnek köszönhetően viszonylag hamar észre fogod venni, ha baj van!
Lehetne 8. pont is, de inkább külön vesszük: az operációs rendszer frissítéseket.
Frissítések
Érdemes odafigyelni a piros kis egyesekre a beállítások ikon sarkában, mert a biztonsági frissítések hasznosak. Nincs elsőre tökéletesen megírt rendszer, és a hackerek sem tétlenkednek. Folyamatosan toldozzák-foltozzák a rendszereket.
Amikor kijön egy új frissítés: várj 1-2 napot, amíg a béta tesztelők kipróbálják, mert előfordul, hogy nem sikerül annyira jól a frissítés…
Többek között az LG és az iPhone is dobott ki olyan biztonsági frissítést, ami bootloop-ba lőtte a telefonokat, és bizony meg kellett várni a frissítés frissítését a megoldásért (amit pl. az LG-nél a mezei felhasználó nem is tudott elindítani sem…).
Mielőtt egy ilyen rendszerfrissítést ráengedsz a készülékedre nem árt egy biztonsági mentést készíteni, és nem csak a felhődbe. Szélsőséges esetekben a felhő fiókot is nullára szinkronizálhatja a frissítés. Szerencsére ilyesmi nagyon ritkán fordul elő, de az ördög nem alszik, és ahogy Murphy mondta: ami elromolhat, az el is fog.